Prva računovodstvena franšiza

Unija će tražiti primaoce franšize u celoj Adriatic regiji - ideja je da se kompanijama ponudi jedna računovodstvena kuća za poslovanje u bilo kojoj zemlji regije. Prednost u rekrutingu će imati postojeće računovodstvene kompanije.
Petak
24.01.2014.
Računovodstvena kompanija Unija uspešno je uspostavila prvu franšiznu jedinicu. Cilj je širenje i razvoj franšizne mreže u svim zemljama regiona.
 

Slovenačka kompanija Unija postaje prvi regionalni franšizni sistem u oblasti računovodstva koji će se širiti u susednoj Austriji i ostatku Adriatic regije (zemljama bivše Jugoslavije). Za sada je otvorena, i već nekoliko meseci uspešno posluje, prva pilot franšizna jedinica, i to u najvećem gradu na slovenačkoj obali – Kopru.

Miloš Dežnak, direktor za franšizing u Uniji, kaže da je prvi primalac franšize firma iz Kopra koja zapošljava troje ljudi i ima dvadesetogodišnje iskustvo u poslovima računovodstva, čime je zapravo bila idealan primalac za početak franšiznog širenja. – „Pilot“ bi trebalo da dobro istestira sistem „spolja i iznutra“, pre nego što nastavimo dalju ekspanziju. Dobro je što je taj „test došao od znalaca“, to jest, od primaoca koji je iz branše. A sa dvadeset godina iskustva, naš partner iz Kopra to svakako jeste. Ne vidim da zasad postoje veliki izazovi u funkcionisanju samog sistema – objašnjava Dežnak.

Dežnak kaže da je prethodna internacionalna ekspanzija kompanije veoma značajna i za franšizu Unije, jer kompanija već poseduje sopstvene ćerke-firme u Beogradu, Sarajevu, Zagrebu i Beču. Time, ne samo što je dobila priliku da upozna tržište, već i da uspostavi relacije i formira brend na svim ovim tržištima. – Upravo činjenica da smo već prisutni u regiji dodatno nas je navela na koncept internacionalne franšize – uvideli smo, recimo, da do sada nije postojao niko ko se bavi franšizingom u računovodstvu na regionalnom nivou. A nepobitno je da je tržište veliko. Samo u Sloveniji postoji 4.600 knjigovodstvenih kompanija. One zapošljavaju između jednog i dva radnika, a top deset najvećih firmi zajedno imaju manje od pet odsto tržišnog udela, što znači da će morati da dođe do konsolidacije na tržištu. Slično je i u ostalim zemljama – naglašava on.

Primaocima franšize Unije u regiji će se tako pružuti mogućnost da spremno dočekaju neminovnu koncentraciju. Ne samo da će dobiti sveobuhvatnu podršku i dodatnu obuku – što je samo po sebi značajno, pošto je sama kompanija već sada ozbiljan regionalni „igrač“, već i moderan IT sistem prilagođen najvišim standardima Evropske unije, kao i snagu regionalnog brenda. Primera radi, izdaci kompanije za marketing iznose najmanje 100.000 evra na godišnjem nivou, što je velika i značajna novina i podrška za buduće primaoce. Svakako, franšiza Unije doneće pre svega ono što i jeste ključ u franšizingu, a što Dežnak objašnjava na sledeći način: – Biti franšiza Unije znači raditi za sebe, ali ne i biti prepušten sam sebi!

Kompanija Unija na slovenačkom tržištu posluje od 2003. godine.


Vesna Lapčić
saradnik