Franšizing je dokazano uspešan model poslovanja, ali je i dalje potrebno da primalac franšize uloži 110 posto svog vremena, posebno u prvoj godini poslovanja. Zato je važno da kadidati budu posvećeni ovom poslu, da žele da se bave podučavanjem dece, da uživaju što će im dati priliku da uče na sasvim drugačiji način.
Sreda
19.11.2014.
Franšizni sistem Helen Doron u Sloveniji očekuje dalje širenje mreže, rast broja učenika i dobro poslovanje u narednom periodu.
 

Kada je Nina Žerjal poželela da svoju tada jednoipogodišnju ćerku počne da uči egleski, nije ni sama znala kako ili odakle da počne, iako je bila iskusan profesor engleskog jezika. Tražila je nešto drugačije, prilagođeno maloj deci, međutim, takvih metoda i škola nije bilo na tržištu Slovenije. Pretražujući internet, saznala je za Helen Doron i njenu metodu učenja engleskog jezika, koja je upravo podrazumevala rad sa vrlo malom decom. Stoga, popunila je formular i čekala da dobije više informacija. Moglo bi se reći da je to bio i prvi korak za ulazak poznatog franšiznog sistema na tržište Slovenije.

Nina Žerjal, odnosno, njena firma Omnilingua, postala je primalac Helen Doron master franšize za teritoriju Slovenije u februaru 2011. Nekoliko meseci kasnije, otvorila je i svoj prvi Helen Doron centar u Ljubljani. – Kada se osvrnem na poslednje četiri godine, jako sam ponosna na ono što smo za to vreme postigli. Zadovoljna sam rastom koji ostvarujemo, kako u pogledu broja učenika, tako i u prihodima i profitu. Bez obzira na to što smo poslovanje započeli tokom recesije, koja se svakim danom sve više produbljuje, Helen Doron u Sloveniji ostvaruje rast u broju učenika 80 posto godišnje – kaže Žerjal.

U ovom trenutku u Sloveniji 906 učenika pohađa kurseve po Helen Doron metodi. Za sada su im na raspolaganju tri velika jezička centra, četiri studija i tri licencirana "self-employed" profesora. Kako objašnjava Žerjal, veliki centri pokrivaju oblasti od 50.000 do 100.000 stanovnika, dok se studiji otvaraju u područjima sa ne više od 25.000 građana. „Samozaposleni“ profesori engleskog jezika poseduju Helen Doron licencu i mogu da rade u oblastima u kojima još uvek ne postoje franšizni centri ili studiji. Za razliku od ostalih Helen Doron predavača, oni, kako kaže, sami pronalaze svoje učenike. – Tokom naredne godine u planu je da otvorimo još tri franšize i da broj učenika poraste na 1.300 – kaže Žerjal.

Kada je izbor primaoca franšize u pitanju, Žerjal ističe da je veoma važno da budu vredni. – Franšizing je dokazano uspešan model poslovanja, ali je i dalje potrebno da primalac franšize uloži 110 posto svog vremena, posebno u prvoj godini poslovanja. Zato je važno da kadidati budu posvećeni ovom poslu, da žele da se bave podučavanjem dece i da uživaju što će im dati priliku da uče na sasvim drugačiji način – objašnjava Žerjal.


Vesna Lapčić
saradnik