Converse u novom ruhu

Obuća i garderoba ovog američkog proizvođača se može kupiti u oko 160 zemalja. Na tržištima Srbije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Crne Gore i Albanije brend distribuira kompanija Triple Jump.
Ponedeljak
11.11.2013.
Novi izgled i koncept prodajnog prostora dobile su Conversove radnje širom sveta.
 

Iako američka kompanija Converse svoje kolekcije obuće i odeće ne distribuira kroz mrežu franšiznih prodavnica, radnje ovog brenda ipak, po jednom aspektu, podsećaju na klasične franšize. Naime, sve Conversove radnje, bez obzira na deo sveta u kome se nalaze, teže da imaju isti vizuelni identitet - iste detalje dekoracije i uređenja prodajnog prostora.

Tako su, po uzoru na enterijer prve Converskove konceptualne radnje, koja je 2010. godine otvorena u Njujorku, nedavno i radnje u Beogradu i Zagrebu dobile prepoznatljiv Converse pečat - dekorisane su grafikama iz kataloga i aktuelnih kampanji, a prostor je "obojilo" i uvođenje autentičnih i sirovih industrijskih elemenata, kao što su pločice i beton.

Obuća i garderoba ovog američkog proizvođača se može kupiti u oko 160 zemalja. Na tržištima Srbije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Crne Gore i Albanije brend zastupa kompanija Triple Jump. Kako je svojevremeno za naš portal objasnio Dejan Marković, direktor marketinga kompanije Triple Jump, sa Conversom imaju ugovor o distribuciji za sva navedena tržišta. - Mi garantujemo originalnost proizvoda, odgovorni smo za sve vrste reklamacija, sugerišemo i kontrolišemo jednobraznost maloprodajnih cena. U trgovačkom rečniku mi smo veleprodavac. Marketinške akcije na teritoriji koju zastupamo radimo isključivo pod kontrolom vlasnika brenda – objasnio je tada Marković.

Kompanija Converse je osnovana 1908. godine. Pored osnivača, inovatora i vizionara, kompanija svoj uspeh, zapravo, duguje i uspehu jednog sporta – košarke. Shvativši koliko je moćan talas popularnosti igre “pod obručima”, u kompaniji su odlučili da proizvedu patiku koju bi nosili košarkaši.

Posle mnogo istraživanja, prva verzija All Star košarkaške patike je proizvedena 1917. godine - i to u jednoj boji, crnoj. To je trebalo da bude prva masovno proizvedena patika u Severnoj Americi. Sastojala se od veoma debelog, gumenog đona i platnenog gornjeg dela. Ova patika, međutim, u prvi mah nije ostavila jak utisak na košarkaše. Dvadesetih godina prošlog veka, zahvaljujući primedbama, ali i unapređenjima Čarlsa Tejlora, košarkaša i prodavca u kompaniji Converse, situacija se menja. Zbog ogromnog učinka u promociji brenda i unapređenjima u dizajnu, njegovo ime je dodato na amblem. Tako je rođena “Chuck Taylor” All Star patika!

All Star patikama crne boje ubrzo su se pridružile bele, a zatim i patike svih boja. Danas, granice u dizajnu Converse patika skoro da ne postoje.

O svetskoj popularnosti brenda, svedoči i podatak da je u jednom trenutku ovaj brend činio 80 odsto celokupne industrije patika u Americi. Međutim, u godinama koje su usledile, sa pojavom i jačanjem drugih proizvođača sportske obuće, Converse je tržišnu bitku izgubio početkom novog milenijuma. Od 2003. Converse je u vlasništvu kompanije Nike.


Vesna Lapčić
saradnik