Posao na stabilnim temeljima
Energetski efikasne i pasivne kuće, za čiju je izgradnju potrebno tri meseca – koncept je na kojem je poljska kompanija Zielone Domy (Zelena kuća) izgradila čitav biznis. Gradnjom energetski efikasnih kuća počeli su da se bave pre 15 godina. – Prema direktivama Evropske unije od 2017. sve novoizgrađene kuće će morati da ispunjavaju određene standarde energetske efikasnosti. Naša ponuda, srećom, neće biti odraz mode ili trenda, već rezultat višegodišnjeg truda i ulaganja u razvoj ozbiljnog posla – kaže Marćin Mažjaž, suvlasnik kompanije.
Kuće kompanije Zielone Domy građene su od drveta, greju se na gas, izolovane su ekološkom vunom. – Cela struktura je tako pripremljena da je kuća sama po sebi veoma topla i da je potrebno malo energije za dogrevanje. Fokusirali smo se na materijale visokog kvaliteta, koristimo drvo prve klase, sušeno u kontrolisanim uslovima, koje ima odlična izolacijska svojstva – objašnjava Mažjaž. U ovom trenutku, kako kaže, grade i po tri kuće mesečno.
Kompanija se, međutim, osim gradnje kuća, bavi i njihovom prodajom – u tom segmentu, najveću dobit su videli po razvoju franšize. Za sada imaju 20 franšiznih poslovnica širom Poljske. Kako su uglavnom pokrili veće gradove, od ove godine nameravaju da franšizu ponude i preduzetnim ljudima iz manjih mesta. – Naši primaoci franšie rade, zapravo, kao prodavci. Pre nego što se upuste u posao, prolaze temeljnu obuku, tokom koje će naučiti sve o tehnologiji gradnje, jer moraju znati da stručno odgovore na sva pitanja o našim proizvodima. Naučiće takođe i same veštine i tehnike prodaje – naglašava Mažjaž.
Primalac franšize Zielone Domy treba da obezbedi i opremi jednu kancelariju, a po prirodi posla, idealni partneri su agencije za promet nekretninama. Novi partneri dobijaju sav potreban marketinški materijal koji, između ostalog, uključuje letke, kataloge, plakate, logo kompanije. Pogodnost je i što davalac franšize ne naplaćuje nikakve franšizne naknade, a primalac može da računa na proviziju od prodaje, koja iznosi 3% vrednosti transakcije. Iskustva pokazuju da se za mesec dana zaradi oko 1.600 evra (7.000 zlota) pa i više.
– Naravno, ovo nije proizvod koji se prodaje kao hleb – u velikim količinama i svakog dana. Ne znači da će prodaja dobro krenuti od prvog dana. I zato je važno da primalac franšize od samog početka radi na promociji, širi informacije o tome da imamo dobar proizvod, gde ga zainteresovani mogu pogledati i, najzad, graditi – napominje Mažjaž.
Izvor: Franchising.pl
Priredila:
POGLEDAJTE ČLANKE
Wood Mood Design, proizvođač dizajniranog nameštaja od punog drveta, ove godine proslavlja deset godina poslovanja. O nastanku kompanije i preduzetničkom putu razgovarali smo sa mladom kreatorkom ovog brenda.
Kompanija za proizvodnju spoljašnje stolarije „Sunce Marinković“ nudi razne oblike partnerske saradnje, pa i mogućnost uzimanja klasične franšize. U mnogim gradovima u Srbiji već deceniju uspešno rade brojni partneri.
Matis, proizvođač nameštaja iz Ivanjice, širi maloprodaju mrežu otvaranjem sopstvenih, ali i franšiznih prodavnica. Trenutno imaju sedam franšiznih radnji, a u planu je i proširenje mreže.
Azijski maloprodajni lanac KIODA planira da mrežu razvije i na tržištima Evrope. Na mapi razvoja nalaze se i zemlje ovog regiona.
KARE Design, nemački proizvođač dizajniranog nameštaja, uz pomoć svojih franšiznih partnera širi mrežu u regionu. Novi saloni nedavno su otvoreni u Dubrovniku i Tirani.
NAJČITANIJE
Franšiza je oblik saradnje između nezavisnih preduzetnika. Davalac franšize nudi svoj "know-how" i brend, a zauzvrat naplaćuje naknadu od primalaca franšize, koji tom naknadom stiču pravo i mogućnost da koriste dokazanu poslovnu ideju.
U Srbiju je stigla nova, inovativna franšiza – Vendobox prodavnice koje su otvorene 24 sata i u kojima se različiti proizvodi kupuju na vending mašinama.
Posao se ne može pokrenuti bez ulaganja, a franšiza po tom pitanju nije izuzetak. Koje se to investicije tretiraju kao obavezne – kao ulaganja bez kojih se franšizna saradnja ne može zamisliti?
Američki lanac picerija Pizza Hut stiže u Hrvatsku, a u planu je otvaranje tri restorana u Zagrebu i Splitu.
Proces traženja (regrutacije) primalaca franšize nije nimalo lak. Kako kompanije treba da se pripreme za ovaj proces i šta je potrebno za dobru promociju franšiznog koncepta?
POPULARNO NA FORUMU
Svila i kadifa
Svidja mi se