„Kliker“ za franšizu
Vladimir Sukara je dugo u preduzetničkim vodama, uglavnom u poslovima koji se tiču informacionih tehnologija. U Banjaluci ima softversku firmu Got Solution brand (JSGuru) koja zapošljava programere i nudi svoje usluge širom sveta, a osnivač je i poslovnog inkubatora Qlab.
Prateći dešavanja na tržištu, postalo mu je jasno da će za desetak godina nastati problem nedostatka radnika u IT oblasti, jer potreba za programerima rapidno raste. – Razmišljao sam dugo o edukaciji i želeli smo da se, na neki način, ovom tematikom približimo deci. Nije reč samo o programiranju i pisanju kodova, već i drugim stvarima, budući da će se u budućnosti 90 odsto poslova obavljati digitalno – priča Sukara šta ga je motivisalo da uzme franšizu škole za programiranje „Kliker centar“ iz Beograda.
„Kliker“ je IT centar za decu osnovan u maju 2015. godine u Beogradu i organizuje kurseve za učenje osnova programiranja, robotike i digitalne kreativnosti. Kursevi su namenjeni deci od pet do 18 godina, a na raspolaganju im je 11 programa.
Vladimir Sukara kaže da su ovu franšizu, pre svega, uzeli da bi zajedno sa davaocem napravili nešto„veće“, a ne samo da bi zaradili. – Naše mišljenje je da jedni drugima možemo da pomognemo da napravimo ne samo poslovni uspeh, već i da unapredimo ovaj segment kroz edukaciju dece i tako doprinesemo tržištu – kaže Sukara.
Iako imaju iskustva iz ove oblasti, Sukara, s druge strane, kaže da nisu želeli da koncept razvijaju sami.
– U tom slučaju ste uvek uskraćeni za drugačije mišljenje i poglede. Davalac franšize bi trebalo da vam prenese određena iskustva, ali ono što je možda još važnije – da vam da neko novo znanje i drugačije mišljenje. Ipak, mislim da i dobri primaoci mogu da doprinesu sistemu ili, pak, daju nove ideje, pa mi već imamo neke svoje predloge za unapređenje saradnje. Reč je o onlajn kursevima, kako bismo bili dostupni većem broju dece jer mnogi nisu u prilici da iz sela putuju u veća mesta, a imaju internet i mogućnosti za onlajn praćenje kurseva. Na toj ideji trenutno radimo zajedno – objašnjava Sukara i dodaje da su na ovu poslovnu saradnju gledali kao na dugoročno partnerstvo.
On kaže da zapošljavanje programera jeste izazov. Međutim, u njegovoj kompaniji trenutno radi 50 ljudi, tako da resurse, kada je reč o predavačima u školi programiranja, crpi iz svoje osnovne delatnosti. – Uvek postoje oni koji su voljni da dodatno zarade i žele da rade s decom i prenesu im znanje – kaže on.
Interesovanje za „Kliker centar“ u Banjaluci konstantno raste, a samo u poslednjem roku upisano je 67 dece. Najveće interesovanje je za program Scratch, odnosno, veb-programiranje. – Svaki upis je sve bolji i siguran sam da ćemo nastaviti u tom pravcu – kaže on.
Školu promovišu u svom Qlab-u, na društvenim mrežama, organizujući razne događaje, kreativne vikende na kojima se, kako kaže, širi „kult“ o „Klikeru“.
Kada je reč o samom poslovnom ambijentu u Bosni Hercegovini, Sukara se ne žali i kaže da je „klima onakva kakvom je napravite“. – Nama dobro ide. Važno je kakav put pravite, a svakako da ukupno stanje može da bude bolje – kaže on.
Kao primaoci master franšize, imaju i priliku da franšiznu mrežu prošire u sve gradove Bosne i Hercegovine, ali im je od brzog širenja važnije ko će biti primalac franšize. – Kao što smo i mi razmišljali da partnerstvom treba dobiti dodatnu vrednost, tako isto želimo da nađemo ozbiljne primaoce franšize i izgradimo dugoročna partnerstva. Jedino takva saradnja može da uspe – smatra Sukara.
– Idealan primalac franšize „Kliker“ je preduzetnik ili pojedinac koji razvoj doživljava kao maraton, trku na duge staze. Neko ko stvarno voli to što radi i ima strast da svojim delovanjem u okviru franšize doprinese razvoju proizvoda i samim tim stavi sopstveni potpis na ono što radi – kaže Sukara.

POGLEDAJTE ČLANKE

„Moć franšiznog poslovanja? Postoje procedure, nema mnogo otvorenih pitanja, sve je pokriveno upustvima koja su nastala na osnovu našeg iskustva“, kaže Ivan Stanimirović, suvlasnik Kliker IT centra za decu
Potpuna ili delimična obustava rada usled pandemije koronavirusa navela je mnoge biznise da razviju nove alate i modele poslovanja. Kako su edukativni sistemi iz Srbije odgovorili na krizu i kako su se prilagodili novim okolnostima?
Kako je i zašto u Kliker IT centru za decu prepoznao dobru priliku za pokretanje sopstvenog posla, priča Vladan Milosavljević, primalac franšize ovog koncepta za područje Požarevca i Kostolca.
Kliker IT centar za decu, u kojem se uče osnove kompjuterskog programiranja, robotike i digitalne kreativnosti, počeo je od septembra sa radom na četiri nove lokacije – od toga, tri su franšizne.
Kliker IT centar za decu uskoro će biti otvoren na tri nove lokacije i to kroz franšizni model poslovanja. Osnivač Miomir Popeskov otkriva po čemu se ova škola programiranja izdvaja na tržištu.
NAJČITANIJE

Franšiza je oblik saradnje između nezavisnih preduzetnika. Davalac franšize nudi svoj "know-how" i brend, a zauzvrat naplaćuje naknadu od primalaca franšize, koji tom naknadom stiču pravo i mogućnost da koriste dokazanu poslovnu ideju.
Među glavne odredbe koje regulišu Ugovor o franšizingu treba uvrstiti i odredbe Zakona o obligacionim odnosima
Šta je potrebno za pokretanje Mini Pani franšize, po čemu se izdvajaju od sličnih koncepata i šta očekuju od predstojećeg Sajma franšiza u Opatiji, govori Kornelia Šild-Ferenc
Porodica Ratkov je od ljubavi prema zdravoj hrani napravila porodični biznis. Kako su stvarali brend Grina i pronašli neizmerno zadovoljstvo i dobrobit u uzgajanju klica i mikrobilja?
McDonald’s slavi četvrt veka poslovanja u Srbiji. O planovima, saradnji sa lokalnim dobavljačima i navikama potrošača razgovaramo sa Tomašem Rogačem.
POPULARNO NA FORUMU
Moć velikih brojeva
Bravo SuanPan!
Indijski koncept osvojio region
U pitanju je brend koji se tek pojavio na našim prostorima, dok je sama tehnika mentalne aritmetike već uveliko poznata i razrađena preko drugog programa koji ima merljive...
Sinergija – preduslov za uspeh
U pitanju je Turski brend iz grada Mersin, a ne iz Srbije, koji se pojavio na našim prostorima pre nekih godinu dana, dok je sama tehnika mentalne aritmetike već bila uveliko...
Poslovna prilika u školi jezika
Moram da priznam da nisam cuo za ovu skolu stranih jezika dosada. Koliko iskustva se trazi u znanju...