Kanadsko obrazovanje i na Balkanu
Kanadski obrazovni sistem Maple Bear, koji donosi najbolje prakse i metodiku kanadske bilingvalne nastave, prisutan je u više od 20 zemalja. U regionu Srednje i Istočne Evrope pod franšizom ovog sistema posluje nekoliko obrazovnih ustanova – u Bugarskoj, Rumuniji i Albaniji, a od septembra ove godine, prva predškolska ustanova Maple Bear-a biće otvorena i u Srbiji.
Ljiljana Nikolova iz Sofije jedan je od primalaca ove franšize, koja se 2020. pridružila velikoj obrazovnoj mreži Maple Bear-a. Kakva su njena iskustva?
Otvorili ste vrtić i osnovnu školu u Sofiji. Zašto ste se odlučili za franšizu Maple Bear-a?
Da biste uspeli, morate verovati partneru i biti sigurni da je predloženi poslovni model dokazan i da funkcioniše u različitim zemljama i kulturama. Kanadska mreža škola Maple Bear primer je uspešnog obrazovnog sistema. Ima dokazane rezulate i uspeva da razvije izuzetno funkcionalan model obrazovanja, bez obzira na zemlju ili kulturu u kojoj je prisutna.
Koje korake primalac franšize treba da preduzme pre otvaranja škole?
Maple Bear pažljivo bira svoje partnere jer želi da održi visok stepen kvaliteta i bude siguran da će njihov sistem bilingvalne nastave biti besprekorno primenjen. Međutim, sam postupak je relativno jednostavan. Kontaktirala sam tim Maple Bear-a iz Srednje i Istočne Evrope putem njihovog specijalizovanog sajta www.ownamaplebearschool.ca. Prvo smo razgovarali o obimu našeg projekta u Sofiji, a posle potpisivanja ugovora, pokrenuli proces pridruživanja i integracije naših ustanova u globalnu mrežu Maple Bear-a. Za akademsku podršku su bili zaduženi timovi iz Kanade, oko 200 instruktora i 50 programera, dok nam je regionalni tim pružio svu potrebnu operativnu i marketinšku podršku.
Podrška koju dobijamo, i na koju ćemo moći da računamo tokom čitavog ovog putovanja, ključna je u franšiznoj saradnji i objašnjava svetski uspeh Maple Bear-a.
Po Vašem mišljanju, šta najviše privlači roditelje i đake ovom obrazovnom sistemu?
Radi se o više faktora, ali ću izdvojiti tri za koje smatram da su izuzetno važni. Prvo, roditelji traže novu metodiku nastave i nov pristup u procesu prenošenja i usvajanja znanja. Žele da njihova deca budu proaktivna, da kritički razmišljaju i rešavaju probleme. Nastavni program Maple Bear-a sve to pruža, jer učenje ima smisla, a nastavnici podstiču praktičan proces usvajanja novih informacija. Druga stvar je potpuno „uranjanje“ u engleski jezik. Međutim, svako ko razmišlja o Maple Bear-u treba da zna da mi nismo škola engleskog jezika, već škola u kojoj se predaje na engleskom jeziku. Poslednji faktor je činjenica da je Maple Bear i lokalna škola, budući da nam je nastava na maternjem jeziku podjednako važna kao i nastava na engleskom.
Kako izgleda voditi školu Maple Bear-a? Šta vas najviše ispunjava?
Čini mi se kao da pohađamo jednogodišnji intenzivni kurs. Toliko je strategija, iz svih oblasti, koje treba implementirati. Izazovno je i uzbudljivo, ali moje osoblje i ja uživamo u planiranju i predavanjima, sve nam to daje energiju. Mislim da je najvredniji trenutak bio onaj u kojem sam shvatila koliko je sve međusobno povezano – dobri odnosi unutar tima i bezbedno i podsticajno okruženje u kojem deca mogu ostvariti svoj puni potencijal.
Maple Bear brine i o predavačima koji će raditi u školi. Šta obuhvata obuka?
Jako volim program obuke u Maple Bear-u. Za naš predavački tim nije bila značajna samo početna obuka, već to što mogu da računaju na konstantnu obuku i nadzor. Ovakav pristup nam daje mogućnost da razmenjujemo iskustva, postavljamo pitanja i razumemo svaki ishod nastave, strategije i rezultate. To, s jedne strane, daje strukturu, a s druge, slobodu u pravljenju nastavnih planova. Zahvaljujući kontinuiranom usavršavanju, obuci i podršci akademskog tima iz Kanade, naši predavači profesionalno napreduju, a đaci imaju priliku da dođu do znanja uz pomoć najnovijih metoda i strategija obrazovanja.

POGLEDAJTE ČLANKE

„Naučna kuhinjica“ nastavlja širenje na regionalnom tržištu, s posebnim naglaskom na Hrvatsku.
„Naučna kuhinjica“ je jedinstven koncept edukativnih radionica koje pružaju deci priliku da istražuju, eksperimentišu i stiču znanja iz sveta prirodnih nauka na zabavan i kreativan način. Šta je potrebno za pokretanje franšize?
„Moć franšiznog poslovanja? Postoje procedure, nema mnogo otvorenih pitanja, sve je pokriveno upustvima koja su nastala na osnovu našeg iskustva“, kaže Ivan Stanimirović, suvlasnik Kliker IT centra za decu
„Ova franšiza nije trendovskog tipa. Tehnike funkcionalnog učenja bile su bitne oduvek, bitne su danas, a biće bitne i u budućnosti“, kažu Helena i Hrvoje Tkalčić, primaoci master franšize „Škole brzog čitanja i mudrog učenja“.
Škola za intelektualni razvoj dece „Malac Genijalac“ dobitnik je „Franšizne nagrade godine“ u kategoriji najbolja regionalna franšiza.
NAJČITANIJE

Franšiza je oblik saradnje između nezavisnih preduzetnika. Davalac franšize nudi svoj "know-how" i brend, a zauzvrat naplaćuje naknadu od primalaca franšize, koji tom naknadom stiču pravo i mogućnost da koriste dokazanu poslovnu ideju.
U Srbiju je stigla nova, inovativna franšiza – Vendobox prodavnice koje su otvorene 24 sata i u kojima se različiti proizvodi kupuju na vending mašinama.
Bez licenciranja nema franšizinga. I pored toga što su vrlo slični, ova dva modela poslovne saradnje se u nekoliko detalja bitno razlikuju.
Posao se ne može pokrenuti bez ulaganja, a franšiza po tom pitanju nije izuzetak. Koje se to investicije tretiraju kao obavezne – kao ulaganja bez kojih se franšizna saradnja ne može zamisliti?
Verbatoria povećava svoju franšiznu porodicu u Evropi – na mapi se sada nalazi novi partner iz Poljske. Kompanija je učestvovala i na sajmu „Frankfurt Franchise Expo 2024“.
POPULARNO NA FORUMU
Moć velikih brojeva
Bravo SuanPan!
Indijski koncept osvojio region
U pitanju je brend koji se tek pojavio na našim prostorima, dok je sama tehnika mentalne aritmetike već uveliko poznata i razrađena preko drugog programa koji ima merljive...
Sinergija – preduslov za uspeh
U pitanju je Turski brend iz grada Mersin, a ne iz Srbije, koji se pojavio na našim prostorima pre nekih godinu dana, dok je sama tehnika mentalne aritmetike već bila uveliko...
Poslovna prilika u školi jezika
Moram da priznam da nisam cuo za ovu skolu stranih jezika dosada. Koliko iskustva se trazi u znanju...