Brza zdrava hrana
Obično se u restorane brze hrane ne odlazi ako tražite obroke visoke hranjive vrednosti. Međutim, Salad Box je tu da razbije ovaj stereotip. Reč je o rumunskoj gastronomskoj franšizi koja nudi zdravu opciju brze hrane – salate i obroke bazirane na svežim, niskokaloričnim i nutritivno bogatim namirnicama. Činjenica je da su današnji potrošači po pitanju zdravog života neuporedivo zahtevniji, a međunarodni uspeh Salad Box-a potvrđuje da su osnivači ovog koncepta vrlo dobro shvatili šta potrošači traže i, shodo tome, odgovorili na ovu potražnju. Radu Lupaš, jedan od osnivača Salad Box-a, govori o potencijalima ovog koncepta, uticaju pandemije na transformaciju, kao i ko odgovara profilu idealnog primaoca ove franšize.
Odakle potiče ideja za Salad Box?
Često se kaže da posao i prijateljstvo ne treba mešati, međutim, mi verujemo u drugu mantru. Naša priča počinje 2011, kada se moj prijatelj Dan Isai vratio s putovanja po Australiji. Bio je inspirisan obiljem zdravijih alternativa brzoj hrani, tako da je i sam poželeo da i potrošačima u Rumuniji ponudi zdrave obroke, i to po pristupačnim cenama. Odlučili smo da otvorimo prvi restoran Salad Box-a u aprilu 2012. u Klužu, drugom po veličini gradu u Rumuniji. Šta se desilo? Naše obrok salate su postale toliko popularne da smo u roku od godinu dana otvorili čak 12 restorana!
Mi znamo da su naši kupci ljudi koji brinu o svom zdravlju i koji su svesni važnosti dobro uravnotežene ishrane. Po pravilu, radi se o zaposlenim ljudima, koji su uvek u žurbi i trci s vremenom, i koji svraćaju u Salad Box na putu do posla, sastanka... Stoga i imaju potrebu da im obrok bude pripremljen brzo, ali da to ne bude tipična „brza hrana“, koja i nije tako dobra po zdravlje.
Takođe, znamo da potreba za konzumacijom zdravih i svežih obroka po pristupačnim cenama postoji u svim krajevima sveta, bez obzira na rasu, pol, uzrast ili socijalni status potrošača. Iz tog razloga, opredelili smo se za „masovno tržište“ u smislu segmentacije i pristupa kupcima. Salad Box je nastao iz naše lične potrebe i potrebe zemlje u kojoj živimo. Želeli smo da svojoj deci ponudimo priliku za zdraviji način života!
U kojim regijama Evrope vidite najveći potencijal za Salad Box?
Verujem da je u ovom trenutku Istočna Evropa savršeno tržište jer je trend zdravog života i dalje u porastu. Zapadna Evropa, s druge strane, ima obrazovanije kupce, što olakšava ulazak koncepta zdrave brze hrane na ta tržišta. Potražnja postoji na oba tržišta, ali je situacija u Zapadnoj Evropi ipak donekle drugačija; da, potražnja postoji, ali treba koristiti različite strategije.
Kako je pandemija uticala na planove razvoja?
Niko nije mogao da predvidi ovu krizu. Kovid-19 je doneo brze i neočekivane posledice na koje naši postojeći krizni planovi i timovi nisu bili spremni. Međutim, učeći lekcije iz ove pandemije i gradeći otporniji sistem za neku buduću krizu, imamo priliku da poremaćaj izazvan Kovidom-19 preokrenemo u svoju korist.
Bilo je izuzetno teško otpustiti neke od najboljih radnika i izgubiti fizički kontakt s potrošačima. Takođe, odgoditi većinu razvojnih planova usled restrikcija i karantina.
Ipak, zaista smo ponosni na to kako se naš tim nosio sa situacijom i kako nas je sve vreme primoravao da idemo napred. Kažu da je nužnost majka izuma, mi potvrđujemo da je to istina. Ova pandemija je bila veliko iskušenje i prekretnica za nas, podstakla je transformaciju koja se možda ne bi dogodila još godinama.
Koje veštine i osobine tražite kod primalaca franšize Salad Box-a?
Znam da uzimanje franšize nije za svakoga, međutim, svi uspešni primaoci franšize imaju nešto zajedničko. Od svih atributa koje primalac može da ima, posebno cenimo kad je sposoban, pouzdan i spreman da uči.
Po mom mišljenju, dobar primalac franšize je otvoren i iskren od prvog dana. Uspešno poslovno partnerstvo zavisi od nekoliko faktora, ali poverenje i pouzdanost su ključni. To je daleko najznačajniji kvalitet koji tražimo. Takođe, važno je imati na umu da u franšizingu nema puno prostora za ego – morate biti spremni da učite i rastete tokom tog procesa. Važno je razumeti da ćete morati da prihvatite obuku i smernice davaoca franšize. Na svaku okolnost, pozitivnu ili negativnu, treba gledati kao na iskustvo učenja koje vam može pomoći da pređete na sledeći nivo i postanete još profitabilniji i uspešniji.
Toplo preporučujem svim budućim primaocima da rade na poboljšanju finansijske pismenosti – da nauče kako da predvide profit i gubitke, troškove rada i materijala, da znaju osnovno poslovno računovodstvo. Često se pre potpisivanja franšiznog ugovora od primaoca traži da dostavi dokaze o finansijskoj stabilnosti. Uspešni primaoci franšize, po pravilu, znaju da upravljaju finansijama, kako na ličnom, tako i na poslovnom planu.
Posle kog vremena primalac franšize može očekivati prvu dobit?
Obično je potrebno od tri do šest meseci da se prođe ta granica i premaši tačka breakeven-a. Nakon ove početne optimizacije poslovanja, zaposleni su već dobro obučeni i uigrani, tako da je to tačka u kojoj treba očekivati dobit.
Salad Box
- 7 restorana u Rumuniji (u vlasništvu davaoca franšize)
- 66 franšiznih jedinica u Rumuniji, Mađarskoj, Francuskoj, Malti, Bugarskoj, Italiji, Sloveniji, Češkoj, Velikoj Britaniji, Irskoj, SAD, Kanadi, Alžiru
- Potrebne investicije za otvaranje restorana: 70.000-150.000 evra, u zavisnosti od prostora i lokacije
- Franšizni paket uključuje i set za finansijsko planiranje: plan ulaganja, plan prodaje i troškova, kontinuirana marketinška podrška

POGLEDAJTE ČLANKE

Kako se od pilećih krilaca može napraviti dobar i profitabilan ugostiteljski biznis, a samim tim i perspektivna franšiza, objašnjava Zoran Videnović, vlasnik koncepta „Krilca i Pivce“ iz Niša
Američki lanac picerija Pizza Hut stiže u Hrvatsku, a u planu je otvaranje tri restorana u Zagrebu i Splitu.
Počelo je s proizvodnjom kraft piva. Danas je Točionica zaokružen ugostiteljski koncept. Osim što je poznata po pivu, burgerima i kafama, sada se pozicionira i kao sistem koji nudi franšizu.
Zagrebački fast-casual lanac Koykan World Food namerava da ubrza franšizni razvoj te kreće u kampanju prikupljanja sredstava putem FunderBeam platforme.
Nakon što se povukao iz profesionalnog sporta, jedan od najuspešnijih slovačkih tenisera Kamil Čapkovič postao je primalac franšize McDonald‘s-a. Šta ga je privuklo ovom brendu?
NAJČITANIJE

Franšiza je oblik saradnje između nezavisnih preduzetnika. Davalac franšize nudi svoj "know-how" i brend, a zauzvrat naplaćuje naknadu od primalaca franšize, koji tom naknadom stiču pravo i mogućnost da koriste dokazanu poslovnu ideju.
Među glavne odredbe koje regulišu Ugovor o franšizingu treba uvrstiti i odredbe Zakona o obligacionim odnosima
U Srbiju je stigla nova, inovativna franšiza – Vendobox prodavnice koje su otvorene 24 sata i u kojima se različiti proizvodi kupuju na vending mašinama.
Prodavnica odeće ima mnogo i sve one prodaju sličnu robu. Kako postići uspeh, kako da kupac kupuje baš u vašoj prodavnici, a ne kod konkurencije? U tome vam može pomoći merčendajzing (merchandising) - veština izlaganja i pozicioniranja robe.
McDonald’s slavi četvrt veka poslovanja u Srbiji. O planovima, saradnji sa lokalnim dobavljačima i navikama potrošača razgovaramo sa Tomašem Rogačem.
POPULARNO NA FORUMU
Mikro franšiza na rate
Kako stupiti u kontakt za FRANŠIZU, zainteresovana,
Belgijska poslastica u Beogradu
koji su uslovi za dibijanje fransize
Franšiza s ukusom cimeta
dobar dan. Da li neko zna kako nabaviti fransizu Cinabona za Srbiju?
„Ukusne krofne“ u Sarajevu
Interesuje me fransiza za Tasty Donuts&Coffee u Srbiji i koji su uslovi. Hvala
Mikro franšiza na rate
Da li ga ima u Srbiji..???
Otvoreni za nova tržišta
Ovo je super
U Burger Kingu kraljuje franšiza
Extra clanak
Belgijska poslastica u Beogradu
Belgijski vafli su nesto u cemu uzivam kad god putujem i ne samo u Belgiju :). tako mi je drago da su od skoro i u Beogradu. Bicu redovan gost ovih barova i favorit su mi sa...