Profitirati na prošlosti
Nakon „Pijalnije votke i piva“ i „Kluba Narodne Republike Poljske“ (PLR), još jedna poljska kompanija je počela franšizno da razvija format nekada popularnih bistroa. Do sada su u različitim gradovima Poljske otvorena četiri „Ministarstva haringi i votke“.
-- Naši gosti su ljudi svih uzrasta, od 18 do 70 godina. I mladi i stari se ovde osećaju dobro. Prve privlači niska cena -- 1 evro za čašu votke i 2 evra za porciju predjela. Stariji, pak, svraćaju zbog nostalgične atmosfere koja ih podseća na Poljsku iz doba socijalizma, jer i sam enterijer i izbor muzike prizivaju vreme od pre 30-ak godina -- kaže Jerži Penderecki, zadužen za razvoj franšize.
Za rad u lokalu od oko 60 kvadrata potrebno je petoro zaposlenih. Davalac franšize preuzima na sebe obavezu nabavke hrane i alkohola. Marže na hranu i votku iznose skoro 100%. I pored toga što se najvećom „sramotom“ u ugostiteljstvu smatra nepostojanje kuhinje, bistro je objekat u kome gosti, inače, ne očekuju spremanje i serviranje „vrhunskih“ jela. Jelovnik je prilično sveden i jednostavan -- možete dobiti haringe, hleba i masti, kisele krastavčiće. „Ministarstvo haringi i votke“ ne zahteva da potencijalni primalac franšize ima iskustva u ovoj vrsti posla.
-- Partneri s kojima trenutno sarađujemo, imali su prethodno radno iskustvo u ugostiteljstvu. Međutim, to nije neophodan uslov, jer svi primaoci franšize prolaze kroz temeljnu obuku koja ih u potpunosti pripremi za vođenje posla -- obajšnjava Penderecki.
Početna investicija za pokretanje franšize iznosi nešto manje od 8.500 evra (oko 35.000 zlota). Redovna naknada iznosi od 145 do 250 evra i plaća se mesečno. Franšizu za sada daju samo na području Poljske.
Izvor: Franchising.pl
POGLEDAJTE ČLANKE
Američki lanac picerija Pizza Hut stiže u Hrvatsku, a u planu je otvaranje tri restorana u Zagrebu i Splitu.
Počelo je s proizvodnjom kraft piva. Danas je Točionica zaokružen ugostiteljski koncept. Osim što je poznata po pivu, burgerima i kafama, sada se pozicionira i kao sistem koji nudi franšizu.
Zagrebački fast-casual lanac Koykan World Food namerava da ubrza franšizni razvoj te kreće u kampanju prikupljanja sredstava putem FunderBeam platforme.
Nakon što se povukao iz profesionalnog sporta, jedan od najuspešnijih slovačkih tenisera Kamil Čapkovič postao je primalac franšize McDonald‘s-a. Šta ga je privuklo ovom brendu?
Još jedan američki lanac brze hrane ulazi u igru na evropsko tržište. Šta nudi Slim Chickens i za koja tržišta su zainteresovani?
NAJČITANIJE
Franšiza je oblik saradnje između nezavisnih preduzetnika. Davalac franšize nudi svoj "know-how" i brend, a zauzvrat naplaćuje naknadu od primalaca franšize, koji tom naknadom stiču pravo i mogućnost da koriste dokazanu poslovnu ideju.
U Srbiju je stigla nova, inovativna franšiza – Vendobox prodavnice koje su otvorene 24 sata i u kojima se različiti proizvodi kupuju na vending mašinama.
Među glavne odredbe koje regulišu Ugovor o franšizingu treba uvrstiti i odredbe Zakona o obligacionim odnosima
Finansijski model franšiznog koncepta treba da jezikom brojeva opiše sve investicije, prihode, rashode i dobit za davaoca i primaoca franšize. Kako ga načiniti i kakvu korist donosi stranama u franšiznom odnosu?
Autentični grčki koncept Kralj Coffee – Donuts & Snacks posluje više od godinu dana u Srbiji, a odnedavno nudi i franšizu.
POPULARNO NA FORUMU
Mikro franšiza na rate
Kako stupiti u kontakt za FRANŠIZU, zainteresovana,
Belgijska poslastica u Beogradu
koji su uslovi za dibijanje fransize
Franšiza s ukusom cimeta
dobar dan. Da li neko zna kako nabaviti fransizu Cinabona za Srbiju?
„Ukusne krofne“ u Sarajevu
Interesuje me fransiza za Tasty Donuts&Coffee u Srbiji i koji su uslovi. Hvala
Mikro franšiza na rate
Da li ga ima u Srbiji..???
Otvoreni za nova tržišta
Ovo je super
U Burger Kingu kraljuje franšiza
Extra clanak
Belgijska poslastica u Beogradu
Belgijski vafli su nesto u cemu uzivam kad god putujem i ne samo u Belgiju :). tako mi je drago da su od skoro i u Beogradu. Bicu redovan gost ovih barova i favorit su mi sa...