Prvi izveštaj o domaćim franšiznim sistemima u Srbiji
U 2012. godini (uključivši i prvu polovinu 2013.) ukupno su, dakle, u Srbiji poslovala 54 domaća franšizna sistema. Posmatrano po sektorima, među tim sistemima nalazi se 30 trgovačkih i 24 sistema za pružanje raznih vrsta usluga (uslužni sistemi).
Posmatrano po delatnostima, tačnije branšama*, u sektoru trgovine najviše sistema pripada branši "Odeća i obuća" - 10; slede prodavci iz branše "Kuća i dvorište" (prodaja robe i opreme za kuću i dvorište) - osam; zatim šest sistema iz branše "Roba široke potrošnje", tri franšizna sistema iz branše "Kućni aparati, tehnika, IT", dva u branši "Kozmetika, nakit, pokloni" i jedan franšizni sistem iz branše "Benzinske pumpe i auto-oprema". Grafički pregled:
Kod uslužnih sistema očekivano dominira branša "Gastronomija i ugostiteljstvo" - sa čak 15 franšiznih sistema. To znači da više od pola ukupnog broja uslužnih sistema pripada ovoj branši, koja je, pored toga, i branša sa najvećim brojem franšiznih sistema uopšte. Sledi branša "Turizam i hotelijerstvo" sa četiri, a zatim i "Poslovne usluge i internet" sa tri sistema. Po jedan franšizni sistem je poslovao u branšama "Frizerski, kozmetički saloni i fitnes" i "Ostale usluge". Grafički prikaz:
Od 54 domaća franšizna sistema, 18 je poslovalo i van granica Srbije, što čini tek 33% svih domaćih franšiznih sistema. Od toga, sedam sistema je iz sektora usluga, a 11 iz sektora trgovine. Ovakav rezultat svakako nije sjajan, ali i nije iznenađenje. Tu se ipak mogu očekivati značajno bolji rezultati u sledećih nekoliko godina - pre svega su interesantna tržišta regije, a posebno Crna Gora i Bosna i Hercegovina, gde, zapravo, ne postoji nikakva jezička barijera za širenje domaćih franšiznih sistema. Grafički prikaz:
Ako se analizira struktura domaćih franšiznih sistema koji posluju van zemlje, primetićemo da je očekivano više trgovačkih nego uslužnih franšiznih sistema. Iz branše "Odeća i obuća" ih ima osam, što ovu branšu čini "najuspešnijom", ako je suditi po broju sistema koji posluju van zemlje. Tek tri sistema iz branše "Gastronomija" je prešlo granice matičnog tržišta. To je, međutim, jedna od branši u kojoj treba očekivati rast u dolazećim godinama. Ovaj rezultat, doduše, nije iznenađenje - čini se da još uvek postoje značajne barijere - što domaće, uobičajene za matično tržište, što one proistekle iz činjenice da je većina zemalja iz okruženja već u EU (ili u pregovorima sa EU), što procedure u oblasti izvoza hrane, kao i standarde u serviranju hrane, čini zahtevnijim u odnosu na domaće.
* Zbog velikog broja delatnosti uređenih Klasifikacijom delatnosti, uvodimo sopstvenu podelu po branšama (definisane od strane PROFIT system-a, na nivou grupe):
1. Branše u sektoru trgovine: "Odeća i obuća", "Roba široke potrošnje", "Kuća i dvorište", "Kozmetika, nakit, pokloni", "Kućni aparati, tehnika, IT", "Farmacija i zdravlje", "Stvari za decu", "Benzinske pumpe i auto oprema" i "Sportska oprema"
2. Branše iz sektora usluga: "Gastronomija i ugostiteljstvo", "Edukativne usluge", "Finansijske usluge", "Frizerski, kozmetički saloni i fitnes", "Poslovne usluge i internet", "Ostale usluge", "Nekretnine" i "Turizam i hotelijerstvo".
POGLEDAJTE ČLANKE

U Srbiji su na kraju 2020. poslovala ukupno 163 inostrana franšizna sistema iz 39 zemalja, od čega najveći broj potiče iz Sjedinjenih Američkih Država.
U Srbiji je na kraju 2020. godine aktivno poslovalo ukupno 255 franšiznih sistema, pokazuje analiza tržišta grupacije PROFIT system.
Modni franšizni brendovi čine gotovo četvrtinu (23,5 odsto) ukupnog broja franšiznih sistema koji posluju u Srbiji. Kakva je zastupljenost franšiza u drugim branšama?
Među franšiznim sistemima koji posluju u Srbiji zastupljeniji su strani brendovi – oni čine 62% ukupnog broja franšiza. Iz koje zemlje, pak, dolazi najveći broj?
U Srbiji je u 2018. godini poslovalo 200 franšiznih sistema, što je rast od oko 22 odsto za period od pet godina, pokazuje analiza tržišta koju je uradila kompanija PROFIT system.
NAJČITANIJE

Franšiza je oblik saradnje između nezavisnih preduzetnika. Davalac franšize nudi svoj "know-how" i brend, a zauzvrat naplaćuje naknadu od primalaca franšize, koji tom naknadom stiču pravo i mogućnost da koriste dokazanu poslovnu ideju.
Među glavne odredbe koje regulišu Ugovor o franšizingu treba uvrstiti i odredbe Zakona o obligacionim odnosima
U Srbiju je stigla nova, inovativna franšiza – Vendobox prodavnice koje su otvorene 24 sata i u kojima se različiti proizvodi kupuju na vending mašinama.
Prodavnica odeće ima mnogo i sve one prodaju sličnu robu. Kako postići uspeh, kako da kupac kupuje baš u vašoj prodavnici, a ne kod konkurencije? U tome vam može pomoći merčendajzing (merchandising) - veština izlaganja i pozicioniranja robe.
McDonald’s slavi četvrt veka poslovanja u Srbiji. O planovima, saradnji sa lokalnim dobavljačima i navikama potrošača razgovaramo sa Tomašem Rogačem.
POPULARNO NA FORUMU
Kako izabrati a ne zažaliti?
Da li predlazete da biznis plan radimo sami ili da angazujemo pomoc?
Vreme je da se dobro promisli i dela
Dobar tekst. Retko gde možemo naći ovoliko detalja za obe strane franšiznog ugovora u kriznim situacijama kao što je ova situacija sa Korona virusom. Predlažem da ovakvih...
Poljske franšize spremne za izvoz
Tražim respektabilnu Kompaniju koj želi poslovnu saradnju na poslovnom projektu Otvaranje Renta Car Kompanije u Bosni i Hercegovini grad Sarajevo za VIP kupce korisnike...
Kontakt
Agresivniji povratak na Selo mladih iz grada.u Kovilj.
Definicija franšizinga
Odličan članak o Franšizingu.Hvala vam Preduzetništvo
Definicija franšizinga
Molio bih malo vise pojasnjenja o koracima za pridobijanje fransiznog partnera(pitanje postavlja potencijalni davalac fransize)
Definicija franšizinga
odlicno objasnjeno!
svi na selo.povratak..iz grada Novog sada
povratak..mladih na selo iz grda..u kovilj.u zdraviju i čistiju.prirodu..zadnja šansa za oživljavanje poljuprivrede i razvoj sela. u srbiji...svi na selo.povratak.