Hladan prijem

Šta najviše muči prodavce sladoleda u Poljskoj? Činjenica da sezona prodaje sladoleda traje veoma kratko - u najboljem slučaju, od maja do kraja leta. Kako sami prodavci kažu, to je i zbog toga što kod potrošača u Poljskoj postoji duboko uvrežena navika da se sladoled kupuje i konzumira isključivo - leti. Međutim, ono što iznenađuje, ova okolnost ne utiče na porast poslastičarnica koje nude sladoled tokom cele godine. Najviše i najčešće ih ima po tržnim centrima, gde godišnja doba ili vremenski uslovi ne bi trebalo da utiču na broj posetilaca. To, s druge strane, ne umanjuje potrebu proizvođača i prodavaca sladoleda da pronalaze načine kako bi "produžili sezonu".
Da nije jednostavno menjati navike, dokazuje i jedan od domaćih prodavaca sladoleda. - Pokušali smo i s tim da u ponudu uvedemo dodatne proizvode - vafle i kolače. Međutim, na ovim prostorima, kraj septembra označava i kraj prodajne sezone - priznaje Radoslav Čarubin, vlasnik franšiznog koncepta Lody Bonano.
I pored toga, Lody Bonano ima skoro stotinu primalaca franšize, budući da su uslovi za otvaranje poslastičarnice vrlo povoljni, a za pokretanje posla, u proseku, ne treba više od nekoliko meseci.
S druge strane, a kako smo svojevremeno pisali, jedan od najpoznatijih proizvođača sladoleda na svetu - američki Häagen-Dazs, suočen je sa izvesnim krajem franšiznog poslovanja u Poljskoj. Naime, kada je 2007. ušao na tržište ove zemlje, Häagen-Dazs je imao prilično ambiciozne planove. Američka kompanija je smatrala da će strategija otvaranja poslastičarnica na najprestižnim lokacijama u svim većim gradovima Poljske, brzo i sigurno uroditi plodom. U krajnjem ishodu, franšiznu mrežu je trebalo da čini čak 150 lokala.
Od tada su, međutim, otvorili tri lokala, a u ovom trenutku, radi samo jedna franšizna poslastičarnica u centru Varšave. Kako prenose poljski mediji, Häagen-Dazs bi se uskoro mogao povući iz Poljske, pošto je sve manje i kupaca koji su spremni da za kuglu sladoleda plate skoro 2 evra. Američkoj kompaniji, međutim, to neće biti veliki gubitak, budući da svoj sladoled prodaju još u 70 zemalja, širom sveta.
Poljski mediji ipak navode i da Häagen-Dazs neće u potpunosti nestati s tržišta Poljske. U mnogim prodavnicama robe široke potrošnje sladoled se prodaje više nego dobro. Ovakav vid distribucije je za američki brend, izgleda, daleko isplativiji, a pored toga, ne zahteva ni tako veliku investiciju kao pri otvaranju poslastičarnice, što je svakako uticalo na mali broj zainteresovanih primalaca franšze. Primalac Häagen-Dazs franšize je, recimo, samo za pokretanje posla morao da izdvoji najmanje 125.000 evra, dok je za ulaznu naknadu trebalo izdvojiti dodatnih 25.000 evra.
Izvor: Franchising.pl
POGLEDAJTE ČLANKE

Kako se od pilećih krilaca može napraviti dobar i profitabilan ugostiteljski biznis, a samim tim i perspektivna franšiza, objašnjava Zoran Videnović, vlasnik koncepta „Krilca i Pivce“ iz Niša
Američki lanac picerija Pizza Hut stiže u Hrvatsku, a u planu je otvaranje tri restorana u Zagrebu i Splitu.
Počelo je s proizvodnjom kraft piva. Danas je Točionica zaokružen ugostiteljski koncept. Osim što je poznata po pivu, burgerima i kafama, sada se pozicionira i kao sistem koji nudi franšizu.
Zagrebački fast-casual lanac Koykan World Food namerava da ubrza franšizni razvoj te kreće u kampanju prikupljanja sredstava putem FunderBeam platforme.
Nakon što se povukao iz profesionalnog sporta, jedan od najuspešnijih slovačkih tenisera Kamil Čapkovič postao je primalac franšize McDonald‘s-a. Šta ga je privuklo ovom brendu?
NAJČITANIJE

„Malac Genijalac“ je brend poznat širom regiona. Na tržištu Severne Makedonije postoji još potencijala za širenje franšizne mreže.
Franšiza je oblik saradnje između nezavisnih preduzetnika. Davalac franšize nudi svoj "know-how" i brend, a zauzvrat naplaćuje naknadu od primalaca franšize, koji tom naknadom stiču pravo i mogućnost da koriste dokazanu poslovnu ideju.
U Srbiju je stigla nova, inovativna franšiza – Vendobox prodavnice koje su otvorene 24 sata i u kojima se različiti proizvodi kupuju na vending mašinama.
Bez licenciranja nema franšizinga. I pored toga što su vrlo slični, ova dva modela poslovne saradnje se u nekoliko detalja bitno razlikuju.
Posao se ne može pokrenuti bez ulaganja, a franšiza po tom pitanju nije izuzetak. Koje se to investicije tretiraju kao obavezne – kao ulaganja bez kojih se franšizna saradnja ne može zamisliti?
POPULARNO NA FORUMU
Mikro franšiza na rate
Kako stupiti u kontakt za FRANŠIZU, zainteresovana,
Belgijska poslastica u Beogradu
koji su uslovi za dibijanje fransize
Franšiza s ukusom cimeta
dobar dan. Da li neko zna kako nabaviti fransizu Cinabona za Srbiju?
„Ukusne krofne“ u Sarajevu
Interesuje me fransiza za Tasty Donuts&Coffee u Srbiji i koji su uslovi. Hvala
Mikro franšiza na rate
Da li ga ima u Srbiji..???
Otvoreni za nova tržišta
Ovo je super
U Burger Kingu kraljuje franšiza
Extra clanak
Belgijska poslastica u Beogradu
Belgijski vafli su nesto u cemu uzivam kad god putujem i ne samo u Belgiju :). tako mi je drago da su od skoro i u Beogradu. Bicu redovan gost ovih barova i favorit su mi sa...