Kakav rat potresa SAD?

U ovom trenutku, između fast food divova „preko bare“ vodi se pravi rat oko doručka. Taco Bell, franšizni lanac poznat po meksičkim specijalitetima, bacio je rukavicu u lice najvećem rivalu na američkom tržištu – McDonald’s-u. U najnovijoj televizijskoj reklami, kao najvatreniji promoteri jutarnjeg obroka u Taco Bell-u pojavljuje se 25 muškaraca koji se izdvajaju po tome što nose jedno vrlo prepoznatljivo ime – Ronald McDonald. Kome nije poznato, Ronald McDonald je ime popularne McDonald’s-ove maskote, crvenokosog klovna. Američki mediji navode da se, navodno, za ulogu u reklami za Taco Bell prijavilo oko 400 ljudi, i muškaraca i žena, koji su želeli da potvrde da je doručak u Taco Bell-u bolji nego u McDonald’s-u.
McDonald’s, naravno, nije ostao gluv na provokacije, međutim, uzvratio je, kao što priliči gigantu, dostojanstveno – na društvenim mrežama se pojavila fotografija na kojoj se vidi da klovn Ronald čuči pored Taco Bell čivave i „teši“ je rečima: Imitacija je najiskreniji oblik laskanja. Ipak, ono što se retko događa, McDonald’s je tokom dve nedelje u aprilu, u jeku prikazivanja reklame za Taco Bell – nudio besplatnu kafu uz doručak.
Rat se, međutim, nastavio. Taco Bell je ubrzo objavio i drugu reklamu, ali u kojoj više nije koristio insinuacije kao oružje, već je bez ustezanja, uz taktove poznate pesmice Old McDonald Had a Farm „otpevao“ da je McDonald’s-ov jutarnji obrok – dosadan i prevaziđen.
Iako marketinška kampanja Taco Bell-a deluje kao nepoštena i gruba šala, plen, donekle, opravdava ozbiljnost borbe. Kao i svi drugi fast food brendovi, Taco Bell ima ambiciju da štrpne koji procenat od velikog dela kolača koji godinama drži McDonald’s – bar kada je doručak u pitanju. Ne samo što je prvi lanac brze hrane koji je uveo jutarnji obrok (još 70-ih godina prošlog veka), McDonald’s godišnje inkasira 50 milijardi dolara u ovom segmentu, što znači da „uzima“ jednu četvrtinu ukupnih prihoda koje ostvare svi fast food lanci u Americi.
Reklamni spotovi u kojima se „proziva“ McDonald’s nisu samo specijalnost Taco Bell-a. Marketinška borba u kojima drugi lanci brze hrane žele da dokažu da su bolji od McDonald’s-a traje godinama. Trenutno se, recimo, u Poljskoj emituje reklama za Burger King, u kojoj se, istina, McDonald’s ne pominje direktno, ali je više nego očigledno da se „drugi“, manje atraktivni hamburger s kojim se upoređuje „savršeni“ hamburger Burger King-a, služi u pakovanju koje neodoljivo podseća na one iz McDonald’s-a.
Rat se, naravno, bespoštedno vodi i na društvenim mrežama. Jedna od najpoznatijih „bitki“ odigrala se početkom ove godine na Facebook stranici Burger King-a u Norveškoj. Naime, nezadovoljni količinom negativnih komentara o proizvodima Burger Kinga, menadžment je odlučio da „odvoji žito od kukolja“, odnosno, prave ljubitelje od pseudofanova brenda. Svako ko je odlučio da napusti grupu, dobio je utešnu nagradu – vaučer za hamburger iz McDonald’s-a . Na taj način, Burger King je spao na osam hiljada pratilaca, ali koji se, s pravom, mogu nazvati vernim obožavaocima.
POGLEDAJTE ČLANKE

Kako se od pilećih krilaca može napraviti dobar i profitabilan ugostiteljski biznis, a samim tim i perspektivna franšiza, objašnjava Zoran Videnović, vlasnik koncepta „Krilca i Pivce“ iz Niša
Američki lanac picerija Pizza Hut stiže u Hrvatsku, a u planu je otvaranje tri restorana u Zagrebu i Splitu.
Počelo je s proizvodnjom kraft piva. Danas je Točionica zaokružen ugostiteljski koncept. Osim što je poznata po pivu, burgerima i kafama, sada se pozicionira i kao sistem koji nudi franšizu.
Zagrebački fast-casual lanac Koykan World Food namerava da ubrza franšizni razvoj te kreće u kampanju prikupljanja sredstava putem FunderBeam platforme.
Nakon što se povukao iz profesionalnog sporta, jedan od najuspešnijih slovačkih tenisera Kamil Čapkovič postao je primalac franšize McDonald‘s-a. Šta ga je privuklo ovom brendu?
NAJČITANIJE

„Malac Genijalac“ je brend poznat širom regiona. Na tržištu Severne Makedonije postoji još potencijala za širenje franšizne mreže.
Franšiza je oblik saradnje između nezavisnih preduzetnika. Davalac franšize nudi svoj "know-how" i brend, a zauzvrat naplaćuje naknadu od primalaca franšize, koji tom naknadom stiču pravo i mogućnost da koriste dokazanu poslovnu ideju.
U Srbiju je stigla nova, inovativna franšiza – Vendobox prodavnice koje su otvorene 24 sata i u kojima se različiti proizvodi kupuju na vending mašinama.
Bez licenciranja nema franšizinga. I pored toga što su vrlo slični, ova dva modela poslovne saradnje se u nekoliko detalja bitno razlikuju.
Posao se ne može pokrenuti bez ulaganja, a franšiza po tom pitanju nije izuzetak. Koje se to investicije tretiraju kao obavezne – kao ulaganja bez kojih se franšizna saradnja ne može zamisliti?
POPULARNO NA FORUMU
Mikro franšiza na rate
Kako stupiti u kontakt za FRANŠIZU, zainteresovana,
Belgijska poslastica u Beogradu
koji su uslovi za dibijanje fransize
Franšiza s ukusom cimeta
dobar dan. Da li neko zna kako nabaviti fransizu Cinabona za Srbiju?
„Ukusne krofne“ u Sarajevu
Interesuje me fransiza za Tasty Donuts&Coffee u Srbiji i koji su uslovi. Hvala
Mikro franšiza na rate
Da li ga ima u Srbiji..???
Otvoreni za nova tržišta
Ovo je super
U Burger Kingu kraljuje franšiza
Extra clanak
Belgijska poslastica u Beogradu
Belgijski vafli su nesto u cemu uzivam kad god putujem i ne samo u Belgiju :). tako mi je drago da su od skoro i u Beogradu. Bicu redovan gost ovih barova i favorit su mi sa...