Burger King stigao u Hrvatsku
Na odmorištu Draganić uz auto-put A1 iz pravca Karlovca prema Zagrebu, u neposrednoj blizini restorana Marché, u petak 25. jula konačno je otvoren prvi franšizni restoran popularnog lanca brze hrane Burger King. Od samih najava o dolasku ovog američkog brenda do zvaničnog otvaranja, prošlo je gotovo godinu dana. Iako spekulacije o uzroku odlaganja nisu u poptunosti razrešene, najvažnije je da je Burger King otvorio vrata brojnim turistima.
U medijima se, naime, prošle godine pojavila pretpostavka da će lanac na tržište Hrvatske ući dosta brzo, i to preko slovenačke Sportine – koja je, da podsetimo, primalac franšize za sada jedinog Burger Kinga u Sloveniji. Međutim, prvi Burger King u Hrvatskoj otvorio je upravo "prvi komšija" – švajcarski lanac Marché, koji već od ranije poseduje šira franšizna prava za Burger King (za više zemalja). Međutim, ne za teritoriju cele zemlje (kako je to objavljeno u većini medija) već samo za određene „pojaseve“, tačnije, za stajališta uz auto-puteve. Marché, dakle, nema prava da otvori restoran negde van područja uz auto-puteve – recimo, u samom centru Zagreba.
Kad se uzme u obzir da Marché u ovom segmentu ima bogato iskustvo, budući da i u Sloveniji i Hrvatskoj svoje restorane otvara isključivo na benzinskim stanicama uz auto-puteve, izbor lokacije za Burger King (benzinska pumpa Tifon) i ograničena teritorijalna prava na franšizu – sasvim su opravdane.
S druge strane, osim što je poznat po svojim restoranima na pumpama, Marché je vlasnik još nekoliko sopstvenih brendova u segmentu ugostiteljstva. Činjenica da jedan ugostiteljski gigant bude nosilac franšiznih prava za razvoj drugog, samo na prvi pogled može da deluje neobično – u slučaju Burger Kinga, to i nije retkost, jer je i u Italiji, recimo, nosilac prava za ovaj lanac takođe jedan fast-food brend – Autogril. Takođe, "profil" i ponuda restorana Marché-a i Burger Kinga su različiti, tako da je i konkurentnost značajno ublažena.
Foto: PROFIT system
Inače, kao što smo napomenuli, na samo otvaranje restorana u Hrvatskoj se čekalo prilično dugo. Lokal je bio potpuno opremljen i spreman već pre nekoliko meseci, što znači – i pre početka turističke sezone. No, sezona je još uvek u jeku, a ljubitelji brze hrane, a posebno ovog brenda, konačno su zadovoljeni. Oni, inače, za klasičan hamburger ili čizburger, treba da izdvoje 11 kuna (1,4 evra), dok specijalitet ovog lanca – Whopper burger košta 22 kune (2,8 evra).
U ovoj regiji, Burger King se još može pronaći i u Makedoniji, gde ima dva restorana (nosilac franšize je turska Tab Gida) i kako smo već pomenuli, u Sloveniji, gde je Sportina otvorila jedan restoran.
Burger King je osnovan 1954. godine. Danas, pod njegovim brendom posluje više od 13.000 restorana širom sveta, a poseti ih više od 11 miliona gostiju godišnje.
POGLEDAJTE ČLANKE
Američki lanac picerija Pizza Hut stiže u Hrvatsku, a u planu je otvaranje tri restorana u Zagrebu i Splitu.
Počelo je s proizvodnjom kraft piva. Danas je Točionica zaokružen ugostiteljski koncept. Osim što je poznata po pivu, burgerima i kafama, sada se pozicionira i kao sistem koji nudi franšizu.
Zagrebački fast-casual lanac Koykan World Food namerava da ubrza franšizni razvoj te kreće u kampanju prikupljanja sredstava putem FunderBeam platforme.
Nakon što se povukao iz profesionalnog sporta, jedan od najuspešnijih slovačkih tenisera Kamil Čapkovič postao je primalac franšize McDonald‘s-a. Šta ga je privuklo ovom brendu?
Još jedan američki lanac brze hrane ulazi u igru na evropsko tržište. Šta nudi Slim Chickens i za koja tržišta su zainteresovani?
NAJČITANIJE
Franšiza je oblik saradnje između nezavisnih preduzetnika. Davalac franšize nudi svoj "know-how" i brend, a zauzvrat naplaćuje naknadu od primalaca franšize, koji tom naknadom stiču pravo i mogućnost da koriste dokazanu poslovnu ideju.
U Srbiju je stigla nova, inovativna franšiza – Vendobox prodavnice koje su otvorene 24 sata i u kojima se različiti proizvodi kupuju na vending mašinama.
Među glavne odredbe koje regulišu Ugovor o franšizingu treba uvrstiti i odredbe Zakona o obligacionim odnosima
Finansijski model franšiznog koncepta treba da jezikom brojeva opiše sve investicije, prihode, rashode i dobit za davaoca i primaoca franšize. Kako ga načiniti i kakvu korist donosi stranama u franšiznom odnosu?
Autentični grčki koncept Kralj Coffee – Donuts & Snacks posluje više od godinu dana u Srbiji, a odnedavno nudi i franšizu.
POPULARNO NA FORUMU
Mikro franšiza na rate
Kako stupiti u kontakt za FRANŠIZU, zainteresovana,
Belgijska poslastica u Beogradu
koji su uslovi za dibijanje fransize
Franšiza s ukusom cimeta
dobar dan. Da li neko zna kako nabaviti fransizu Cinabona za Srbiju?
„Ukusne krofne“ u Sarajevu
Interesuje me fransiza za Tasty Donuts&Coffee u Srbiji i koji su uslovi. Hvala
Mikro franšiza na rate
Da li ga ima u Srbiji..???
Otvoreni za nova tržišta
Ovo je super
U Burger Kingu kraljuje franšiza
Extra clanak
Belgijska poslastica u Beogradu
Belgijski vafli su nesto u cemu uzivam kad god putujem i ne samo u Belgiju :). tako mi je drago da su od skoro i u Beogradu. Bicu redovan gost ovih barova i favorit su mi sa...