S programiranjem u svet

Prve škole programiranja Coders Lab pojavile su se 2013. u Poljskoj. Brzo su se izdvojile po svojim intenzivnim kursevima (butkampovima) koji su polaznicima omogućavali da brzo i kvalitetno savladaju veštine programiranja. Za mnoge su ovi kursevi bili i prekretnica u životu. Praksa, naime, pokazuje da studenti koji završe Coders Lab vrlo brzo pronalaze posao – čak 82% polaznika pronađe posao u roku od tri meseca po završetku obuke. Do sada je programe Coders Lab-a savladalo više od 43.000 ljudi. Ohrabreni uspehom koji su postigli na domaćem tržištu, od 2018. Coders Lab nudi franšizu svojih škola i kreće u internacionalnu ekspanziju.
Rumunija je bila prvo strano tržište na kojem je ovaj poljski sistem pronašao ekskluzivnog partnera – bila je to najveća onlajn platforma za zapošljavanje eJobs.
Ovih dana, pak, Coders Lab je potpisao novi franšizni ugovor, i to za teritoriju Indonezije. Primalac franšize postala je lokalna škola Koding Next, koja već organizuje kurseve programiranja za decu i tinejdžere. Ovom franšiznom saradnjom, Koding Next dobija priliku da proširi portfolio usluga kursevima programiranja za odrasle.
– U Indoneziji zaista vlada velika potražnja za programerima, zato smo i uvereni da će kursevi Coders Lab-a biti veoma popularni u Džakarti, gde mnogo zaposlenih traži priliku da unapredi svoje profesionalne kvalifikacije. Znamo da su pred nama godine plodne saradnje i verujemo da će Indonezija uskoro biti jedno od najvažnijih tržišta za Coders Lab – kaže Bartek Vasik, osnivač Koding Next-a.
Za početak, Coders Lab će u Indoneziji ponuditi tri kursa – JavaScript Specialist, Java Developer: Web i Back-End Developer: Python. Primalac franšize očekuje veliki broj zainteresovanih, posebno iz korporativnog sektora. Vasik, naime, tvrdi da već svakodnevno dobija brojne upite iz kompanija koje se bore s nedostatkom programera na tržištu. Koding Next će imati ekskluzivno pravo da organizuje kurseve Coders Lab-a na široj teritoriji Džakarte, u kojoj živi skoro 32 miliona stanovnika.
– Ulazak u Indoneziju je naredna faza u izgradnji međunarodnog brenda. Sigurni smo da će Koding Next, s obzirom na svoje prethodno iskustvo, biti uspešan i da će privući nove polaznike. Indonezija je veliko i perspektivno tržište, koje je već postalo jedno od najpopularnijih globalnih destinacija za autsorsing u sektoru IT-a. Usluge Coders Lab-a će sigurno pomoći mnogim kompanijama da dobiju edukovan kadar, a polaznicima da promene profesiju i nastave karijeru u jednoj od najtraženijih branši – kaže Marćin Čožeski, osnivač i izvršni direktor Coders Lab-a.
Coders Lab, ističe dalje on, nastavlja da traži nove primaoce franšize u inostranstvu. Zainteresovani su da ekskluzivne partnere pronađu u Švedskoj, Španiji, Austriji, Nemačkoj, Češkoj, Mađarskoj, zemljama Baltika, ali i Balkana. Franšizni model ovog sistema predviđa da je primalac franšize zadužen za marketinške aktivnosti, prodaju, organizovanje i sprovođenje kurseva. Davalac franšize, s druge strane, zadržava potpunu kontrolu nad proizvodom i sadržajem kurseva.
– Naš koncept može da bude vrlo atraktivna opcija za kompanije koje žele da prošire svoj poslovni profil. Radi se, pre svega, o kompanijama koje se već bave edukacijom, kao što su strukovne škole, škole stranih jezika ili privatne škole. S druge strane, praksa već pokazuje da Coders Lab može biti primamljiva opcija i za kompanije za zapošljavanje ili upravljanje ljudskim resursima – podseća Gžegoš Moravski, franšizni menadžer Coders Lab-a.
POGLEDAJTE ČLANKE

„Naučna kuhinjica“ nastavlja širenje na regionalnom tržištu, s posebnim naglaskom na Hrvatsku.
„Naučna kuhinjica“ je jedinstven koncept edukativnih radionica koje pružaju deci priliku da istražuju, eksperimentišu i stiču znanja iz sveta prirodnih nauka na zabavan i kreativan način. Šta je potrebno za pokretanje franšize?
„Moć franšiznog poslovanja? Postoje procedure, nema mnogo otvorenih pitanja, sve je pokriveno upustvima koja su nastala na osnovu našeg iskustva“, kaže Ivan Stanimirović, suvlasnik Kliker IT centra za decu
„Ova franšiza nije trendovskog tipa. Tehnike funkcionalnog učenja bile su bitne oduvek, bitne su danas, a biće bitne i u budućnosti“, kažu Helena i Hrvoje Tkalčić, primaoci master franšize „Škole brzog čitanja i mudrog učenja“.
Škola za intelektualni razvoj dece „Malac Genijalac“ dobitnik je „Franšizne nagrade godine“ u kategoriji najbolja regionalna franšiza.
NAJČITANIJE

Franšiza je oblik saradnje između nezavisnih preduzetnika. Davalac franšize nudi svoj "know-how" i brend, a zauzvrat naplaćuje naknadu od primalaca franšize, koji tom naknadom stiču pravo i mogućnost da koriste dokazanu poslovnu ideju.
U Srbiju je stigla nova, inovativna franšiza – Vendobox prodavnice koje su otvorene 24 sata i u kojima se različiti proizvodi kupuju na vending mašinama.
Bez licenciranja nema franšizinga. I pored toga što su vrlo slični, ova dva modela poslovne saradnje se u nekoliko detalja bitno razlikuju.
Posao se ne može pokrenuti bez ulaganja, a franšiza po tom pitanju nije izuzetak. Koje se to investicije tretiraju kao obavezne – kao ulaganja bez kojih se franšizna saradnja ne može zamisliti?
Verbatoria povećava svoju franšiznu porodicu u Evropi – na mapi se sada nalazi novi partner iz Poljske. Kompanija je učestvovala i na sajmu „Frankfurt Franchise Expo 2024“.
POPULARNO NA FORUMU
Moć velikih brojeva
Bravo SuanPan!
Indijski koncept osvojio region
U pitanju je brend koji se tek pojavio na našim prostorima, dok je sama tehnika mentalne aritmetike već uveliko poznata i razrađena preko drugog programa koji ima merljive...
Sinergija – preduslov za uspeh
U pitanju je Turski brend iz grada Mersin, a ne iz Srbije, koji se pojavio na našim prostorima pre nekih godinu dana, dok je sama tehnika mentalne aritmetike već bila uveliko...
Poslovna prilika u školi jezika
Moram da priznam da nisam cuo za ovu skolu stranih jezika dosada. Koliko iskustva se trazi u znanju...