Znati i zaraditi uz franšizu
TinkerLabs je svoje poslovanje započeo u Osijeku i Vinkovcima, da bi se tokom prošle i ove godine ovom franšiznom sistemu pridružili i centri u Zagrebu (Kajzerica i Vrapče), Varaždinu, Slavonskom Brodu i Rijeci. Centri u Zagrebu su počeli da rade krajem prošle godine, dok će ostala tri centra „otvoriti vrata“ za decu od jeseni.
Krešimi Bikić, primalac master franšize koji je zadužen za širenje mreže u Hrvatskoj, kaže da je profil pojedinačnih primalaca ove franšize različit. – Dva centra u Zagrebu je uzela žena koja je imala uhodan privatni posao blizak ovome što mi nudimo, tako da je samo proširila ponudu u svojim prostorima. Primaoci u Slavonskom Brodu su dvoje mladih, koji su tek završili fakultet i uz pomoć podsticaja od države kreću u preduzetništvo. Primaoci iz Rijeke su bračni par sa uhodanim privatnim poslovima, a s ovime kreću u novi izazov. Primalac iz Varaždina je učiteljica razredne nastave, zaposlena u državnoj školi koja prvi put kreće u privatni biznis kroz franšizu – objašnjava Bikić.
Njihova želja je da se, kako kaže, prošire u celoj Hrvatskoj, ali bez žurbe. – Važno je odabrati prave primaoce franšize – ističe on i dodaje da su u toku pregovori za nova tržišta te se nada da će biti realizovani do kraja godine.
TinkerLabs u Slavonskom Brodu
Josip Čaklovac iz Slavnoskog Broda jedan je od novih primalaca TinkersLab franšize. Završio je Elektrotehnički fakultet u Osijeku, ali je zbog želje da poveže tehnička znanja sa soft veštinama upisao i Ekonomski fakultet. Preduzetništvo, odnosno, pokretanje sopstvenog biznisa ga je, kako svedoči, oduvek zanimalo. Iako je studirao elektrotehniku, uvek se samostalno edukovao o biznisu, pohađao kurseve, seminare, čitao knjige, sve dok nije upisao i ekonomiju. – Na Ekonomskom fakultetu sam imao predmet „franšiza“ i zahvaljujući tome sam shvatio koliko preduzetnici-početnici prelaze prepreka koje, zapravo, zahtevaju iskustvo da bi se uspešno prevazišle. Teorija u tim situacijama nije do pomoći. Tada sam odlučio kako ću, pre pokretanja sopstvenog poslovanja, prvo steći iskustvo kroz rad u nekoj firmi ili ću kupiti franšizu, koja je po svim segmentima bolji odabir od startup-a za početnika. Mana može biti visina ulazne franšizne naknade, što sam imao na umu – priča ovaj mladi preduzetnik.
Sa TinkerLabs franšizom se upoznao na jednom predavanju na kojem je gostovao vlasnik ovog sistema Alan Orlić. Josip se, kako kaže, oduševio konceptom, a nakon toga je razmotrio i mogućnosti kupovine franšize. – TinkerLabs franšiza je izuzetno dobro posložena i jako je blizu svim karakteristikama koje franšizni sistem mora da ima. Upoređujući je sa drugim franšizama na tržištu, TinkerLabs mi je po svim parametrima bio daleko najbolji – kaže on zašto se odlučio baš za ovu franšizu.
Svemu je pristupio veoma pažljivo, a posebnu pažnju je posvetio saradnji s vlasnikom franšize i primaocem master franšize za Hrvatsku. – Verujem da ako vlasnici franšize ne odgovaraju mom karakteru i ako ne delimo slične poglede na biznis te se teško slažemo u nekim stavovima, nije dobro kupiti tu franšizu, koliko god se ona na papiru činila idealnom. Kroz razgovor sa Alanom i Krešom sam shvatio da su ozbiljni ljudi u poslu sa mnogo iskustva te da od njih mogu jako mnogo naučiti, a s druge strane, jako dobro se slažemo i privatno i to je upravo poslovni odnos koji je za mene idealan – kaže on.
U posao je, pak, ušao sa svojom devojkom. Kaže da im je TinkerLabs franšiza, između ostalog, omogućila samozapošljavanje sa, kako ističe, „pristojnom zaradom uz dovoljno slobodnog vremena i potencijalom za rast te uživanje u poslu“. – Stvarno smo oduševljeni TinkerLabs programom i time na koji način on utiče na decu. I na kraju, iskustveno znanje koje ću dobiti kroz ovu saradnju verovatno je neprocenjivo i jedan je od ključnih faktora koji su me privukli ovom sistemu – kaže Čaklovac.
Četiri „sprata“ piramide
TinkerLabs ima jedinstaven vanškolski program u kojem se podstiču inovativnost i razvoj samopuzdanja deteta kroz igru i zabavne eksperimente. Reč je o novom načinu STEAM učenja o nauci (biologiji, hemiji, fizici), tehnologiji (programiranju), inženjerstvu (robotici), umetnosti i matematici kroz eksperimente.
Nastava u TinkerLabs-u sprovodi se kroz osam kontinuiranih godina učenja i čine je četiri stepena obrazovne TinkerLabs piramide: TinkerTots, (uz naredni napredniji kurs TinkerTots Plus) predviđen za učenike predškolskog uzrasta, od 4 do 6 godina starosti; Tinker Town (i njegov par Tinker Town Plus) osnovni je kurs TinkerLabs koncepta i predviđen je za učenike školskog uzrasta od 7 do 10 godina; Tinker World (i naredni Tinker World Plus) koji otkriva i istorijsko-geografski kontekst najpoznatijih otkrića iz istorije čovečanstva, kao i naučnice i naučnike koji su za ta otkrića zaslužni i kurs TinkerUniverse (i naredni TinkerUniverse Plus) gde učenici pronalaze svoj STEAM fokus te se baziraju na projekte složenije izrade.

POGLEDAJTE ČLANKE

„Malac Genijalac“ je brend poznat širom regiona. Na tržištu Severne Makedonije postoji još potencijala za širenje franšizne mreže.
„Naučna kuhinjica“ nastavlja širenje na regionalnom tržištu, s posebnim naglaskom na Hrvatsku.
„Naučna kuhinjica“ je jedinstven koncept edukativnih radionica koje pružaju deci priliku da istražuju, eksperimentišu i stiču znanja iz sveta prirodnih nauka na zabavan i kreativan način. Šta je potrebno za pokretanje franšize?
„Moć franšiznog poslovanja? Postoje procedure, nema mnogo otvorenih pitanja, sve je pokriveno upustvima koja su nastala na osnovu našeg iskustva“, kaže Ivan Stanimirović, suvlasnik Kliker IT centra za decu
„Ova franšiza nije trendovskog tipa. Tehnike funkcionalnog učenja bile su bitne oduvek, bitne su danas, a biće bitne i u budućnosti“, kažu Helena i Hrvoje Tkalčić, primaoci master franšize „Škole brzog čitanja i mudrog učenja“.
NAJČITANIJE

Franšiza je oblik saradnje između nezavisnih preduzetnika. Davalac franšize nudi svoj "know-how" i brend, a zauzvrat naplaćuje naknadu od primalaca franšize, koji tom naknadom stiču pravo i mogućnost da koriste dokazanu poslovnu ideju.
U Srbiju je stigla nova, inovativna franšiza – Vendobox prodavnice koje su otvorene 24 sata i u kojima se različiti proizvodi kupuju na vending mašinama.
McDonald’s slavi četvrt veka poslovanja u Srbiji. O planovima, saradnji sa lokalnim dobavljačima i navikama potrošača razgovaramo sa Tomašem Rogačem.
Portal FranchiseDirect.com objavio je listu 100 najuspešnijih franšiznih sistema na svetu. Na samom vrhu se nalaze lanci restorana brze hrane.
Franšizni sistem Tudors promenio je koncept prateći svetske trendove. Prva redizajnirana radnja otvorena je u tržnom centru Big Fashion, a krajem avgusta i druga, u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu.
POPULARNO NA FORUMU
Moć velikih brojeva
Bravo SuanPan!
Indijski koncept osvojio region
U pitanju je brend koji se tek pojavio na našim prostorima, dok je sama tehnika mentalne aritmetike već uveliko poznata i razrađena preko drugog programa koji ima merljive...
Sinergija – preduslov za uspeh
U pitanju je Turski brend iz grada Mersin, a ne iz Srbije, koji se pojavio na našim prostorima pre nekih godinu dana, dok je sama tehnika mentalne aritmetike već bila uveliko...
Poslovna prilika u školi jezika
Moram da priznam da nisam cuo za ovu skolu stranih jezika dosada. Koliko iskustva se trazi u znanju...