Za šest meseci rada, kurs mentalne aritmetike je upisalo više od 70 đaka, bez posebnog vida reklame - samo na osnovu preporuke roditelja čija su deca bila među prvim polaznicima programa. Međutim, najlepše je što sama deca nakon izvesnog vremena sama zapaze da su bolja i brža u mnogim stvarima, što je njima najjača motivacija.
Ponedeljak
09.09.2013.
Program mentalne aritmetike SuanPan od ove godine pohađaju i polaznici centra PRO-MENS u Nišu. U planu je da se kroz franšizu program proširi i u druge gradove Srbije.
 

Malo ko može da se pohvali da bez muke i bez papira, olovke, digitrona ili računara može da sabere, oduzme, podeli i pomnoži niz od nekoliko višecifrenih brojeva. Ovu veštinu, međutim, s puno uspeha mogu da razviju deca koja pohađaju program mentalne aritmetike SuanPan. Od ove godine, tu privilegiju imaju i deca iz Srbije. Naime, krajem februara, u Nišu je otvoren prvi razvojno-obrazovni centar PRO-MENS koji kroz ovaj jedinstveni program podstiče decu da brzo i lako usvoje osnove decimalnog sistema, ali i da razviju pažnju, moć slušanja, povezivanja i razumevanja.

Kako je sve počelo?

Milica Vukotić-Yildirim je rođena u Nišu, ali je, sticajem životnih i profesionalnih okolnosti, nekoliko godina kao psiholog sarađivala na različitim projektima sa dva obrazovno-razvojna centra iz Turske - centrom Kirmizi Kalem i centrom za primenjenu psihologiju Kngurudva. Tako se i upoznala sa programom mentalne aritmetike SuanPan koji su razvijali stručnjaci ova dva centra. Zapazila je da, pored broja novih centara i polaznika, raste i broj privatnih škola koje su odlučile da program uvedu u ponudu svog obaveznog obrazovanja. Kako sama kaže, o uspešnosti sistema možda najbolje govori i podatak da je od 2008. pokrenuto više od 80 SuanPan centara za mentalnu aritmetiku - samo u Istanbulu.

Ideja da se ovakav centar otvori i u Nišu bila je prirodan nastavak dobre saradnje koju je u poslednje tri godine Vukotić-Yildirim održavala sa centrima iz Turske. Ugovorom o partnerskoj saradnji u Srbiji je osnovana kompanija PRO-MENS, a pokretanje i vođenje firme povereno je upravo Milici Vukotić-Yildirim. Centar je počeo sa radom krajem februara 2013. godine, prvi polaznici su na kurs mentalne aritmetike krenuli već početkom marta.

Vukotić-Yildirim objašnjava da program mentalne aritmetike SuanPan, za razliku od drugih tehnika, razvija mentalni potencijal kod dece uzrasta 5-14 godina tako što maksimalno poboljšava njihovu pažnju, memoriju i koncentraciju, a rezultati koji se postignu u ovom uzrastu - ostaju za ceo život. SuanPan, kako objašnjava, uči decu da prilikom računanja koriste obe ruke, čime podstiče istovremenu upotrebu leve i desne hemisfere, a time i uravnoteženiji razvoj mozga i misaonog procesa.

- Program se pod različitim imenima primenjuje u školstvu širom sveta, a u mnogim zemljama je i deo obaveznog obrazovanja. Međutim, ono što najviše fascinira je to što je posle vrlo kratkog vremena moguće uočiti pozitivne rezultate - kada su u pitanju pažnja, memorija i koncentracija kod dece. Rezultati ne izostaju i lako su merljivi. Budući da sama tehnika isključuje mogućnost greške, samopouzdanje kod dece postepeno dostiže svoj maksimum, a faktor stresa opada do minimuma - kaže Vukotić-Yildirim.

Um caruje i kroz franšizu

Obrazovni centar Kirmizi Kalem i centar za primenjenu psihologiju Kknugu iz Turske su nosioci patentiranog obrazovno-razvojnog programa SuanPan, a kompanija PRO-MENS, kao partner pomenutih centara iz Istanbula, ima pravo da program distribuira na teritoriji Srbije. Jedan vid tog širenja podrazumeva i prodaju franšize. - Cilj nam je da najpre u Nišu, a zatim i u celoj Srbiji, ponudimo usluge obrazovanja koje ide u korak sa svetskim trendovima. Planiramo da otvorimo centre u Beogradu i Novom Sadu, koji bi bili ogranci centra PRO-MENS, ali je u planu i prodaja franšize na teritoriji cele Srbije - kaže Vukotić-Yildirim.

Potencijalni primalac franšize bi obavezno trebalo da obavlja delatnost iz oblasti obrazovanja - u idealnom slučaju je to profesor razredne ili predmetne nastave. Vukotić-Yildirim naglašava da predavači mentalne aritmetike obavezno treba da budu nastavni kadar - profesori, nastavnici sa visokom stručnom spremom i sa najmanje tri godine radnog iskustva u neposrednom radu sa decom. Obuka kadra za rad u franšiznim centrima održava se u centru u Nišu.

Za pokretanje franšiznog centra SuanPan, primalac franšize treba da ima i registrovanu delatnost i odgovarajući prostor za održavanje nastave. Kako kaže Vukotić-Yildirim, iznos koji se izdvaja za samu franšizu sastoji se iz fiksnog i procentualnog dela. Fiksni deo cene iznosi 8.000 evra, i u taj iznos je uključena obuka za jednog predavača mentalne aritmetike SuanPan. Obuka za svakog sledećeg predavača, sa popustom za prvih pet franšiza, iznosi 800 evra.

Procentualni deo podrazumeva da se izdvaja 15% od definisane cene obuke po polazniku. Cena obuke uključuje nastavne materijale za polaznike (knjige, računaljke, fleš kartice), a minimalna cena obuke je definisana ugovorom. Franšizni ugovor se sklapa na tri godine, a primaoci franšize mogu da očekuju punu podršku u oblasti nastave i administracije, daljeg usavršavanja kadra, kao i savete u vezi sa vođenjem samog franšiznog centra.

Za ovih šest meseci poslovanja, SuanPan je izašao na vrlo dobar glas. - Od samog otvaranja do danas, kurs mentalne aritmetike je upisalo više od 70 đaka, bez posebnog vida reklame - samo na osnovu preporuke roditelja čija su deca bila među prvim polaznicima programa. Što se same dece tiče, najlepše je što ona nakon izvesnog vremena sama zapaze da su bolja i brža u mnogim stvarima, što je, pored druženja sa vršnjacima u grupi, njihova najjača motivacija - kaže Vukotić-Yildirim.