„Magija“ se radom stvara
Carwiz na hrvatskom tržištu ima trinaest poslovnica, a vrlo brzo od osnivanja, ova rent-a-car kompanija počela je da širi mrežu i na inostranim tržištima. U svega godinu dana, franšizni model poslovanja su plasirali u Srbiju, Grčku, Maroko, Litvaniju, Tursku, Bosnu i Hercegovinu, St. Maarten na Karibima, Island, Irsku, Poljsku i Maltu, a od ovih dana je počela da radi i franšizna poslovnica u SAD, na Floridi.
– Zahvaljujući ovogodišnjem učestvovanju na najvećem svetskom sajmu industrije putovanja, WTM sajmu u Londonu, naša analiza pokazala je da ćemo do kraja godine plasirati pet novih franšiznih partnerstva, čime će broj franšiza narasti na ukupno 20. U Londonu na WTM sajmu, svetu smo se samostalno predstavili na još većoj lokaciji nego prethodnih godina, gde su za vreme trajanja sajma održani brojni sastanci i pregovori. Interes za franšiznim modelom poslovanja je izuzetno veliki i dolazi iz svih krajeva sveta – kaže Krešimir Dobrilović, osnivač i direktor u kompaniji Carwiz i dodaje da su u toku pregovori za mnoga tržišta poput Katara, Bugarske, Španije, Portugala, Jordana...
Mnogi se pitaju kako je kompanija koja posluje nešto više od dve godine i dolazi iz male zemlje uspela da uđe na toliko svetskih tržišta. U Carwiz-u veruju da je to spoj celokupnog paketa koji nude partnerima, ali i klijentima. – Osim moćnog vizuelnog identiteta, imidža brenda u koji mnogo ulažemo i na koji izrazito pazimo, smatramo kako našem uspehu doprinosi svaki segment poslovanja. Naš slogan je „Stvaramo iskustva“, budući da smo više od samog prevoza s tačke A do tačke B. Mi smo iskustvo, uspomena, odnosno, sve ono čega se s osmehom sećamo s naših putovanja s najmilijima. Imidž brenda o kojem posebno brinemo, prepoznatljiva ljubičasta boja koju ističemo, svakodnevno pružanje podrške i svakodnevni rad na usluzi koju nudimo, sve je to doprinelo uspehu Carwiz rent-a-car-a. Kada tome pridodate znanje i iskustvo, ali i saradnike, tim koji zajedno stremi k istome cilju, marljivo i svakodnevno radi na postizanju našeg cilja, rezultati teško da mogu izostati – kaže u razgovoru za Franchising portale Krešimir Dobrilović.
U takvom sistemu uloge su jasno podeljene tako da su franšizni menadžeri zaduženi za razvoj kvalitetnog odnosa sa partnerima, od samog stupanja u kontakt pa sve do uspostavljanja saradnje. – Oni su podrška i mentori potencijalnim partnerima, dok istovremeno vode pregovore, objašnjavaju uslove, vode ih kroz celokupni proces sve do potpisivanja ugovora. Nakon potpisivanja, ulazimo u takozvanu drugu fazu u kojoj, sada već partnere i saradnike, franšizni menadžeri uvode u programe te pružaju svakodnevnu podršku kao mentori. Uz podršku u poslovanju pružamo im i marketinšku podršku gde ih usmeravamoi savetujemo oko pozicioniranja brenda na tržištu kroz brendiranje poslovnica, automobila, izrade materijala i slično – objašnjava on.
Posla je, kako kaže, mnogo. Zadovoljni su kako za sada sve funkcioniše. – Naravno, prostora za napredak uvek ima, ali to su više izmene kozmetičke prirode. U vezi s poslovanjem, uvek idemo na kvalitet, stoga su to možda malo duži procesi nego što je to slučaj kod drugih franšiza – nadodaje Dobrilović.
Sada već razgranatu mrežu franšiza „kontroliše“ tim ljudi, pre svega, franšizni menadžeri u saradnji sa direktorima marketinga i prodaje. – Ne bismo naš odnos nazvali „kontrolom franšizne mreže“, već smo mi njihovi mentori i partneri. Izrazito nam je važan dobar odnos s partnerima, te franšizni menadžeri neretko putuju, posećuju poslovnice i partnere gde pritom kontrolišu kvalitet brenda, je li poslovanje prema pravilima, ispravljaju nedostatke ukoliko postoje, mentorišu, pregovaraju i brinu o našem kvalitetu. U organizaciji postoji i „quality manager“ koji brine o brendu, ali primaoci franšize uglavnom komuniciraju sa njima preko dodeljenog franšiznog menadžera. Nama je važno da naši partneri znaju da imaju nekoga na svojoj strani kome se mogu obratiti u svakom trenutku, što je izuzetno važno u početnoj fazi poslovanja – ističe Dobrilović.
U Carwiz-u kažu da je svako franšizno poslovanje specifično te da postoje izazovi sa kojima se moraju svakodnevni nositi. – Naši izazovi se često tiču zakona i regulativa drugih država, sa čim se suočavaju i druge franšize. Jedino što vam u tom slučaju može pomoći su istraživanja, učenja, analize, dobra priprema i planiranje. Za nas svako novo tržište predstavlja izazov u pogledu zakonske regulative, ali pre samog stupanja u pregovore i potpisivanja sporazuma, istražujemo navedeno tržište kako bismo bili spremni na izazove koji nas čekaju. Za sada poslujemo na evropskom, azijskom i afričkom tržištu i ona se u mnogo čemu razlikuju, dok je zasigurno najspecifičnije američko za koje se i intenzivno pripremamo. Svakodnevni izazovi poslovanja su i kulturološke razlike, ali uz svakodnevne razgovore s franšiznim partnerima trudimo se upoznati kulturu u kojoj poslujemo i shvatiti njihove navike i tradiciju. Sam proces je vrlo izazovan, zanimljiv i ono najbolje od svega, vrlo edukativan – za kraj dodaje Dobrilović.

POGLEDAJTE ČLANKE

Šta je potrebno i ko može postati primalac franšize centra za neurometrijsko testiranje Verbatoria, otkriva Kenan Begić, suvlasnik kompanije Solution Lab
Riječki koncept KiDS Escape Room proširio je tokom ove godine franšiznu mrežu u Hrvatskoj. Franšizni razvoj je usmeren i na druge zemlje regiona.
Nakon što su pokrenuli razvoj franšizne mreže u Evropi, lanac esports igraonica Friendly Fire namerava da uđe na tržište SAD.
KiDS Escape Room je vrlo brzo postao najtraženije mesto za dečije proslave rođendana u Rijeci. Da li je ovo dobra poslovna prilika i za preduzetne iz drugih gradova regiona i šta je potrebno za uzimanje franšize?
Pod imenom Verbatoria u više od 20 zemalja posluju centri za neurometrijsko testiranje i analizu urođenih talenata pojedinca. Ovaj sistem prisutan je i na ovim prostorima i nudi franšizu. Ko su poželjni primaoci ove franšize?
NAJČITANIJE

Franšiza je oblik saradnje između nezavisnih preduzetnika. Davalac franšize nudi svoj "know-how" i brend, a zauzvrat naplaćuje naknadu od primalaca franšize, koji tom naknadom stiču pravo i mogućnost da koriste dokazanu poslovnu ideju.
Među glavne odredbe koje regulišu Ugovor o franšizingu treba uvrstiti i odredbe Zakona o obligacionim odnosima
U Srbiju je stigla nova, inovativna franšiza – Vendobox prodavnice koje su otvorene 24 sata i u kojima se različiti proizvodi kupuju na vending mašinama.
Šta je potrebno za pokretanje Mini Pani franšize, po čemu se izdvajaju od sličnih koncepata i šta očekuju od predstojećeg Sajma franšiza u Opatiji, govori Kornelia Šild-Ferenc
McDonald’s slavi četvrt veka poslovanja u Srbiji. O planovima, saradnji sa lokalnim dobavljačima i navikama potrošača razgovaramo sa Tomašem Rogačem.